21.07.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Gezici Kanser Tarama Aracımız Kaman İlçesinde

Gezici Kanser Tarama Aracımız Kaman İlçesinde

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde Kanser taramaları yapmak amacı ile Oluşturulan gezici Kanser tarama Aracımız, özellikle kırsalda hizmet almakta zorlanan vatandaşlarımıza yönelik sağlık hizmeti sunulmakta ve kanser taramaları yapmaktadır.

Tüm ilçelerimizde olduğu gibi Kaman İlçemizde de vatandaşlarımıza Meme kanseri taramaları, (Mamografi Çekimi), Kalın bağırsak kanseri taramaları, (GGK) Dışkıda gizli kan, Rahim ağzı kanserleri taramaları, HPV Taramaları yapılmaya devam edilmektedir.

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl kansere bağlı 8.8 milyon ölüm gerçekleşmekte ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu rakamın 14 milyona (yılda) yükselmesi beklenmektedir.

Ülkemizde ki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir. Son verilerimizi genel olarak değerlendirdiğimizde;

* Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.

* Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir

* Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır;

Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Sağlıksız yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kanserlerin 1/3’den fazlasının gelişimi engellenebilir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Bütün kanserler erken belirti vermemektedir. Yine de şüpheli belirtiler olduğu takdirde doktora başvurulması erken teşhis olasılığını arttırmakta, bu da tedavi sürecini ve sonrasını olumlu etkilemektedir. Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ