21.07.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Kırşehir Merkez Kuran Kurslarında Kanser Eğitimleri Verildi

Kırşehir Merkez Kuran Kurslarında Kanser Eğitimleri Verildi

İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından merkeze bağlı Kuran kurslarında bayan öğrencilere yönelik Serviks Kanseri ile ilgili eğitimler verildi. Eğitim sonunda Kanserle ilgili el ilanları dağıtılarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amaçlandı.

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. HPV , Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür.

Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür.

Düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksdeki değişiklikler, Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ