19.07.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Otizm Farkındalık Günü Standı

Otizm Farkındalık Günü Standı

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Cacabey Meydanı’nda Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Rehberlik Araştırma Merkezinin desteğiyle stant açılmıştır. Standı ziyaret eden çocuklara parmak boyalar ile beyaz tişörtler üzerine el izi çıkarma, yüz boyama, mavi balon dağıtma gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Kreşi ve Kırşehir Engelliler Derneği de standı ziyaret etmiştir. Etkinlik sonunda tüm çocuklara üzerinde el izleri bulunan tişörtler ve mavi balonlar hediye edilmiştir. Etkinlik süresince otizm farkındalığı adına sinevizyon gösterisi yapılmış ve ziyaretçilere broşürler dağıtılarak otizm ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü’nden Uzman Sami KELEŞ, Psikolog Esengül KAYA, Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşegül RÜZGÂR VE Çocuk Gelişimcisi Nafia ERGÜL stantta görev almıştır.

Otizm, otistik spektrum hastalıkları da denilen yaygın gelişimsel bozuklukların birçok türünden biridir. Günümüzde her 68 çocuktan biri otizm riski ile doğmaktadır. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk bulunmaktadır. Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor.

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden hastalık konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ