21.07.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

“Özgül Öğrenme Güçlüğü Haftası” Nedeniyle Özgül Öğrenme Eğitimi Verildi

“Özgül Öğrenme Güçlüğü Haftası” Nedeniyle Özgül Öğrenme Eğitimi Verildi

Öğrenme yaşamımızdaki yeri nedeniyle; çevremizi algılama ve anlamlandırma, kişinin kendini denetlemesi ve sınırlandırması, uyaranları izleyip uygun tepkiler verebilmesini sağlayan kendine özgü sistemi olan bir mekanizmadır. Bu nedenle, mekanizmada oluşabilecek bir aksaklık kişinin tüm yaşam alanlarını tehdit etmektedir.
Öğrenme, en yalın anlamda bilginin kazanılması olarak tanımlanırsa, bireyin bilgiyi kazanırken zorlanması sonucunda ortaya çıkan sorunlara da öğrenme güçlüğü denebilir.
Özgül öğrenme güçlüğü konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Kasım tarihleri “Özgül Öğrenme Güçlüğü Haftası” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışmalara erken başlayan Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Fakültesi öğrencilerine yönelik eğitim semineri düzenlenmiştir. Eğitimde konuya yönelik görsel ve işitsel kanallarla özgül öğrenme güçlüğünün önemi hakkında farkındalık arttırıldı. Öğrencilere afiş ve broşürler dağıtıldı.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan Çocuk Gelişimcisi Nafia Ergül “Özgül öğrenme güçlüğü, normal ya da normalin üzerinde zekaya sahip, birincil olarak ruhsal bir hastalığı olmayan, dinleme, yazma, akıl yürütme ile matematik becerilerinin kazanılması ve kullanılmasında önemli güçlükleri olan ,standart eğitime rağmen yaşına ve zekasına uygun başarı göstermeyen bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir bozukluktur. Önemle vurgulamamız gereken konu özgül öğrenme güçlüğünün zeka geriliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Halk arasında en çok bilinen türü Dişleksidir. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi özgül öğrenme güçlüğünde de erken tanı oldukça önemlidir. Özgül öğrenme güçlüğü bulunan çocukların anne ve babaların çocuklarındaki bu güçlüğü kabul etmeleri ve çocuklarını başarısızlığından dolayı suçlayıp yargılamamaları oldukça önemlidir. Anne ve babaların çocuklarını yüreklendirmeleri, desteklemeleri şart. Çocuğun kendini değerli ve önemli bulması, benlik saygısını kazanabilmesi için ebeveynlerin onlara bunu hissettirmeleri gerekmektedir “diyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ