17.08.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Sigara ve Etkileri Konulu Eğitimlerimiz Devam Ediyor

Sigara ve Etkileri Konulu Eğitimlerimiz Devam Ediyor

İl Sağlık Müdürlüğümüz Koordinesi’nde Dr. Yılmaz Solak tarafından Kırşehir Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine yönelik “Sigara ve Etkileri” konulu eğim verildi.

Bugün birçok ülkede kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış durumdadır. Ülkemizde de 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” da, 2008 yılında yapılan düzenlemelerle kamuya açık tüm kapalı alanlar, 2009 yılında ise özel hukuk kişilerine ait olan lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerde tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklanmıştır. Bu kapsamda, ikamete mahsus konutlar (evler) hariç tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı getirilmiştir. Bu yasağın getirilmesindeki temel amaç, sigara kullanmadığı halde başkalarının kullandığı sigara dumanından zarar gören kişilerin korunmasıdır.

Pasif Etkilenim Nedir?

Tütün dumanına maruz kalma, yanan bir sigaranın ya da puro, pipo ve benzeri diğer tütün ürünlerinin ucundan dışarı çıkan duman ve başkalarının içtikleri tütün ürününden dışarı üflenen dumanın solunmasıdır. Bu durum, ikinci el sigara dumanı veya sigara dumanından pasif etkilenim şeklinde de tanımlanmaktadır.

Sigara dumanında yer alan zararlı maddelerin sigara içilen ortamın havasında ve yüzeylerde uzun süre kaldığı ve bu nedenle de kapalı ortamlarda hiçbir şekilde sigara içilmemesi gerektiği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Tütün dumanına direkt maruz kalınmasa bile daha önce ortamda sigara içilmişse, böyle bir ortama girilmesi halinde dahi sigara dumanından pasif etkilenim söz konusu olmaktadır. Bu durum üçüncü el sigara dumanı olarak tanımlanmakta ve sağlık açısından risk oluşturmaktadır.

Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl birçok insanın ölümüne neden olmaktadır.

Dünya genelinde her yıl;

  • 700 milyon çocuk tütün dumanına maruz kalmaktadır.
  • 600 bin kişi tütün dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir.

Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır.

Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp krizleri gibi birçok öldürücü hastalığa neden olmaktadır.

Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır. Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

Tütün dumanı nedeniyle ortamda bulunan kimyasallar sigara içiminden haftalar hatta aylar sonra da temizlenememektedir. Pencerelerin açık olması, havalandırma sistemlerinin çalışması da bu konuda çözüm değildir.

Pasif etkilenimden korunmanın tek yolu, insanların kapalı ortamda sigara dumanına pasif olarak maruz kalmalarını önlemektir.

Sağlık Müdürlüğümüz Dumansız Hava Sahasını öğrencilere anlatmak için eğitimlere başlamıştır. Eğitimlerimiz Müdürlüğümüz Sigara Bırakma Polikliniği hekimlerinden Dr.Yılmaz SOLAK ve Dr.Bülent ATÇEKEN tarafından verilmektedir.İlkokul ,ortaokul ve liseler için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile üniversite öğrencileri için Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ile ortak çalışılarak 2017- 2018 eğitim öğretim yılı boyunca eğitimlerimiz devam edecektir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ