17.08.2018 - Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Resmi Web Sitesi

Umke Birimimiz Tarafından Sağlık Personellerine Umke Faaliyetleri Anlatıldı

Umke Birimimiz Tarafından Sağlık Personellerine Umke Faaliyetleri Anlatıldı

İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren UMKE ekibimiz tarafından AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Sağlık Personellerimize UMKE faaliyetleri anlatılarak farkındalık eğitimi verildi.

Umke Nedir?

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında ULUSAL MEDİKAL KURTARMA EKİBİ (UMKE) kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Kurulan ve yaygınlaştırılarak devam eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluşmaktadır. Amaç afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek,ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllü sağlık personellerinden oluşan, özel eğitim almış sağlık ekipleridir. Amacı; her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, yurt ve dünya çapında afetzedelere yardım etmektir.

Depremlerdeki ölümlerin % 80’inin ilk saatler içinde olduğu düşünüldüğünde doğru ekip, doğru müdahale önem kazanmakta olup bu işi eğitim almış, donanımlı UMKE timleri gerçekleştirecektir.

Her yıl seçilen bir ilimizde yıllık UMKE tatbikatları düzenlenerek oluşum sürekli canlı tutulmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca ülkemizde bulunan 7 Sivil Savunma Bölge Müdürlüğünün konuşlanması baz alınarak, her bölgeden koordinatör bir il seçilerek eğitim ve tatbikatlar koordinatör illerce yürütülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ